70 lat Wytwórni Filmów Oświatowych

Za nami kulminacyjny moment obchodów Jubileuszu 70-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi! Pracownicy,
współpracownicy i przyjaciele „Oświatówki” spotkali się 14 grudnia 2019 r. w Pałacu Poznańskiego, jednym z najpiękniejszych miejsc naszego miasta, aby wspólnie celebrować tę wspaniałą rocznicę. Przypomnieliśmy historię Wytwórni, opowiedzieliśmy o osobach z nią związanych pokazując fragmenty wybranych filmów. Była to znakomita okazja do spotkań i rozmów, pełna wzruszeń, ale przede wszystkim radości i uśmiechu!

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Andrzej Górczyński, którzy w towarzystwie Prezesa WFO Rafała Jóźwiaka oraz Wiceprezesa Sławka Kalwinka wręczyli kilkunastu osobom związanym z „Oświatówką” medale Gloria Artis. Otrzymali je:

Złoty: Jacek Bławut, Jerzy Wojciech Fiwek, Stanisław Śliskowski

Srebrny: Jerzy Bezkowski, Lechosław Czołnowski, Andrzej Czulda, Henryk Dederko, Roman Dębski, Elżbieta Drecka – Wojtyczka, Jan Freda, Bogumiła Kłopotowska, Wojciech Maciejewski

Brązowy: Jacek Schmidt

Gratulujemy wszystkim laureatom!!!

Podczas uroczystości wysłuchaliśmy wielu ciepłych słów pod adresem Wytwórni, jej pracowników, niekwestionowanego dorobku i wybitnego znaczenia na mapie kulturalnej Polski. Odczytano także listy gratulacyjne, które napłynęły do Wytwórni z innych instytucji kultury, samorządów i osób prywatnych. A samą galę uświetnił wspaniały koncert kwartetu jazzowego Pawła Zielaka z muzyką filmową Krzysztofa Komedy (pamiętajmy, że rok 2019 został ogłoszony przez UNESCO rokiem Krzysztofa Komedy, stąd wybór muzyki był nieprzypadkowy) z filmów Edwarda Etlera, skomponowaną specjalnie dla Wytwórni Filmów Oświatowych! Koncert wzbogaciły autorskie wizualizacje z kadrów filmowych opracowane przez Macieja Walczaka, których podstawą były oryginalne zdjęcia Stanisława Śliskowskiego.

Spotkaniu towarzyszył wernisaż przygotowany przez plastyka i scenografa, wykładowcę Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT – Grzegorza Małeckiego pn. „WFO – gniazdo polskiego filmu”. Wystawę będzie można oglądać do końca roku w godzinach otwarcia muzeum.

Pragniemy nisko pokłonić się wszystkim osobom, które tworzyły ten unikalny twór, jakim jest „Oświatówka”, począwszy od reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć i muzyki, poprzez montażystów, dźwiękowców, po całą obsługę administracyjną niezbędną, aby można było stworzyć ponad 4500 filmów, które uzyskały ponad 1200 nagród w kraju i za granicą. To dzięki nim WFO skończyło 70 lat, wciąż trwa i mogliśmy cieszyć ze spotkania w gronie oświatówkowej familii!
Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie na Jubileusz, dziękujemy za miłe słowa, które padły ze strony przedstawicieli władz, innych instytucji oraz osób prywatnych, naszych przyjaciół i sympatyków, za deklaracje wsparcia i pomocy, które usłyszeliśmy podczas spotkania.

Pragniemy kontynuować filmową drogę „Oświatówki” i z nadzieją zapraszamy na premiery kolejnych filmów zrealizowanych w WFO!

Przypomnijmy tylko i podkreślmy, że WFO jest spółką, która należy do samorządu Województwa Łódzkiego.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego (Promuje Łódzkie), Patronat Honorowy: Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego, Partner: Muzeum Miasta Łodzi, Patroni Medialni: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Telewizja Kino Polska.

Dziękujemy za wsparcie firmom Polsad oraz JNT GROUP.

Zdjęcia: Mikołaj Zacharow